2019-06-26, godz. 18:00
Docker i Docker Compose to popularne wśród deweloperów narzędzia do konteneryzacji i orkiestracji kontenerów, które wypierają wcześniej stosowaną wirtualizację.
Dzięki nim możemy opisywać infrastrukturę za pomocą kodu, utrzymywać jej spójność w ramach zespołu deweloperskiego oraz wersjonować ją. Znacznie ułatwia to rozwijanie złożonych z wielu usług aplikacji.
Chciałbym przedstawić krótkie wprowadzenie do tych narzędzi oraz pokazać kilka użytecznych i ułatwiających pracę trików.
Przedstawię również stworzone przeze mnie open-source'owe narzędzie Feater, służące do dynamicznego tworzenia izolowanych środowisk testowych i demonstracyjnych.
Dzięki wykorzystaniu przez nie konteneryzacji, można je szybko wdrożyć w typowym wykorzystującym Docker Compose projekcie
Poruszę kwestie związane z podejściem do programowania zgodnym z DDD na przykładach z życia wziętych. Zepnę wszystko w całość przy użyciu CQRS i ES, i wytłumaczę jakie zalety, i wady ma takie rozwiązanie. Kiedy powinniśmy używać ES, a kiedy się go wystrzegać.
Wyszukiwanie pełnotekstowe może czasem spędzać sen z powiek - a to działa zbyt wolno, a to zwraca nie takie rezultaty, jakbyśmy oczekiwali.
Takie nieprzewidywalne zachowanie utrudnia estymacje zadań, przesuwa rozwiązanie w czasie, a co chyba najważniejsze - bywa frustrujące.
Dlatego podczas prezentacji porozmawiamy o tym, jak wyjść zwycięsko z tej konfrontacji.
Opowiem o tym, jak działa full-text search, jakie ma plusy i minusy oraz jak korzystać z jego wybranych mechanizmów w ElasticSearchu, MySQL i PostgreSQL, by mieć większą kontrolę nad jego zachowaniem.
Skupimy się również na przykładach rozwiązań najczęściej spotykanych problemów związanych z full-text searchem.