2022-06-07, godz. 18:00
Composer to narzędzie, które powinien znać każdy programista PHP. Jego wydanie rozpoczęło nową erę w zarządzaniu pakietami w PHP. Pomimo, iż od premiery pierwszej wersji alpha Composera minęło już 9 lat, wciąż możemy spotkać projekty, które nie do końca wykorzystują jego potencjał. W mojej prezentacji opowiem o kilku istotnych optymalizacjach, które powinniśmy stosować w naszej codziennej pracy, także na przykładzie workflow, który przyjęliśmy w firmie Droptica. Pokażę też najczęstsze błędy popełniane przy konfiguracji Composera.
Jednym z największych problemów naszej społeczności jest ślepe podążanie za praktyką Scrum - która niestety nie jest praktyką Agile’ową - a na pewno nie jest nią w 2022 roku. “Ślepe” tzn. bez faktycznego rozumienia czym jest Scrum i bez świadomości istnienia innych praktyk. Bardziej skuteczne praktyki niż Scrum istnieją i pozwalają one dostarczać kod kilka razy szybciej i taniej - bez względu na to czy dotyczy to startupu czy aplikacji legacy, a dodatkowo w o wiele bardziej przyjaznych dla programisty warunkach. Podczas prezentacji zostanie pokazane dlaczego Scrum jest praktyką mierną i dlaczego spowalnia pracę zespołu. Wyjaśniona zostanie różnica i istota między najpopularniejszymi setupami czy ideami takimi jak Scrum, Agile, Continuous Delivery, DevOps, Theory of Constraints, Kanban, Waterfall czy zasada minimalizowania WIP. Zostaną również omówione praktyczne porady jak rozpocząć usprawnianie flow zespołu, tak aby drastycznie zwiększyć jego skuteczność i produktywność.
Pracując jako programiści na pewno nieraz proszono Was byście rzucili okiem na jakiś sprzęt typu stary smartfon albo drukarka. Nie ważne ile razy tłumaczyliście, że nie jesteście informatykami, nie znacie się na hardwerze, w końcu kończycie z etykietką mówiącą, że jesteście techniczni. Taka sytuacja zdarzyła mi się w pracy, a wszystko zaczęło się od wiadomości, którą wysłał mi dyrektor działu - "Karol, mamy problem z drukarką". Podczas prezentacji opowiem jak ten problem przyczynił się do odkrycia nieznanej mi do tej pory funkcji systemu, dlaczego zawsze należy znać swoje zależności, czy operacje na dysku są kosztowne i jakie mogą powodować błędy, i w końcu jak udało mi się osiągnąć skrócenie czasu odpowiedzi jednego z kluczowych endpointów API o 250%.